SZERETETTEL KÖSZÖNTJÜK A ZIRCI BENEDEK ELEK ÓVODA ÉS BÖLCSŐDE HONLAPJÁN!
AKTUÁLIS HÍREK
Cseppet sem mindegy, hová kerül a használt sütőolaj!
Cseppet sem mindegy, hová kerül a használt sütőolaj!

A kimutatások szerint egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet. Nagyban hozzájárulhatunk környezetünk védelméhez, ha a háztartásokban keletkező sütőolajat a Zircen kialakított gyűjtőpontokra visszük.

A háztartási sütőolaj és sütőzsiradék a környezetbe jutva rendkívül káros hatást fejt ki, sorolják: a leggyakrabban az anyag a lefolyókba kerül, ahol dugulást okozhat, más anyagokkal keveredve pedig a csatornarendszert is károsíthatja. A háztartási szemétbe öntve nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. A legveszélyesebb azonban, ha a sütőolaj az élővizekbe jut, hiszen ezzel a vízi élőlények oxigénellátását akadályozza, egyetlen liter használt sütőolaj pedig egymillió liter ivóvizet tesz fogyasztásra alkalmatlanná.

Erre kínál alternatívát a BIOTRANS Kft. által meghirdetett „CseppetSem!” program, mely a lakosság körében keletkező használt sütőolaj, sütőzsiradék, kókusz- és pálmaolaj, illetve egyéb növényi olajok térítésmentes szelektív begyűjtésére szolgál. A programhoz három zirci intézmény is csatlakozott: a Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde, a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola, valamint a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola területén várja a lakosokat egy-egy gyűjtőpont.

Kovács Mónika, a Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde intézményvezetője mutatja a használt sütőolaj-gyűjtő konténert, melynek használati módjáról minden fontosabb tudnivaló megtalálható a matricán
Kovács Mónika, a Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde intézményvezetője mutatja a használt sütőolaj-gyűjtő konténert, melynek használati módjáról minden fontosabb tudnivaló megtalálható a matricán

Az anyagokat a gyűjtőpontokon „cseppmentesen”, azaz lezárt csomagolásban – műanyagpalackban vagy befőttesüvegben – lehet elhelyezni, így a kiömlés veszélye sem áll fenn. Korlátlan mennyiségű anyag adható le, melyet szűrni sem kell. A környezetvédelmi hasznon túl fontos, hogy az összegyűjtött anyag száz százalékban újrahasznosításra kerül: a zaccot biogáz-üzemben elektromos energia előállítására használják fel, míg a cseppfolyós anyagból biodízel alapanyag készül.

A környezettudatos szemlélet valamennyi csatlakozó intézményre jellemző és propagandamunkát is folytatnak annak érdekében, hogy minél több állampolgárhoz eljusson a gyűjtőpont híre. „Kérjük, a környezet védelme, a felnövekvő nemzedék egészsége érdekében gyűjtsék szelektíven az anyagot, adják le a gyűjtőpontunkon” – olvasható felhívásukban.

A zirci óvoda a szülőket szólította meg elsősorban, erről szóló hirdetményüket a faliújságra és közösségi oldaluk csoportjába is kihelyezték minden fontosabb információval. Kovács Mónika intézményvezető tájékoztatása szerint nyitvatartási időben, hétköznaponként 6.30 és 17.30 óra között lehet igénybe venni az óvoda területén kialakított gyűjtőpontot.

A gimnázium részéről a kezdeményezőként is szerepet játszó Balázsné Györek Zsuzsanna igazgatónő felvette a kapcsolatot a szomszédos Fáy András utcai lakótelep közös képviselőjével és kiplakátoltak a lehetőségről egy szóróanyagot a lépcsőházakba. A matricával ellátott sárga színű gyűjtőedény egész nap elérhető a Fáy utca felőli oldalon.

Az általános iskola konténere a Rákóczi téri épületegyüttesnél, a felső, elhúzható kapu felől közelíthető meg, és egészen estig, ameddig a tornaterem-bérlések tartanak, igénybe veheti a lakosság. Közösségi oldalon is tájékoztatták a szülőket, és egy molinó elhelyezésével még inkább ráirányítják a figyelmet a kihelyezett edényre – mondta el Burján István igazgató.

Kérjük, hogy éljenek a gyűjtőpontok adta lehetőséggel a környezet védelme érdekében!

2022 Április 05., Kedd
szerző: Kelemen Gábor